BİLİM ŞENLİĞİ

IMG_2160   IMG_2151  akıllı-yastık

IMG_2137  IMG_2174 IMG_2169

Mucit öğrenciler, Egebilim Koleji’nde buluştu…

Okulumuzun Kartal Kampüsü’nde 10 Mayıs 2017 tarihinde büyük bir organizasyonla düzenlenen Geleneksel Bilim Şenliği’ne, İstanbul genelindeki okullarla birlikte 157 başvuru yapıldı.

Jüri ön değerlendirilmesi ile yarışmaya kabul edilen 58 proje akademik bir kriterlemenin içinden geçirildi.

Başkanlığını, Haliç Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Tunçalp’in yaptığı Bilim Şenliği’nde, 1’incilik ödülüne layık eser bulunamadı ve bu ödül teşvik edici olması için gelecek yıla bırakıldı.

Yarışmanın 2’ncisi Alper Kılıç, Sesli-Sensörlü Görme Engelli Bastonu ile ödül sahibi oldu. 12 yaşındaki Alper Kılıç “Engellilerin hayatlarının kolaylaşmasını amaçladım. Baston zemine her dokunduğunda kısa aralıklı seslerle çevresini uyarıyor. Yolun bittiği yerlerde ise uzun ses çıkararak engelli kişiyi uyarıyor” dedi.

3’üncü olan Fırat Çakır, Cep Telefonu’na Bağlı Radyasyonsuz Alarmlı Yastık tasarladı. 12 yaşındaki Çakır, “Telefonunuzdan alarmı kuruyorsunuz ama yatağınızın yanına koyup gece boyu radyasyona bağlı kalmak zorunda olmuyorsunuz. Alarm, sinyal ile yastıktaki sistemi harekete geçiriyor. Ayrıca eğer hastaysanız, yastıktan kafanızı kaldırmadan karşıdaki kişiyle telefonda görüşüyorsunuz. Ve bir özelliği de şu, eğer bir başka odadaysanız, hatta ev dışındaysanız, o sırada uyuyan aile üyesini telefon sinyali ve titreşimli-sesli yastık ile uyandırabiliyorsunuz” dedi.

Katılımcılara teşekkür eden Kurucumuz Sedat Güven ve Okul Müdürümüz Ali Aydoğdu, Bilim Şenliği ile yeni mucitler çıkarma hedefinde ilk adımın gerçekleştirildiğini, gelecek yıllarda çok daha büyük projelerle yola devam edileceğini ifade ettiler.